У США створили одяг, який захищає від комарів

Дослідники з Університету Брауна створили одяг на основі оксиду графену, який захищає власника від комарів.

У сухих умовах комахи виявилися нездатні хімічно відчути запах шкіри або крові, а в деяких випадках механічна міцність графенових листів забезпечила перешкоду від проникнення, повідомляє Громадське.

Дослідження також опублікували в офіційному журналі Національної академії наук США.

Графен має ряд цікавих із точки зору застосувань властивостей, завдяки яким дослідники постійно знаходять нові способи його застосування, більшість з яких пов’язана з електронікою. Автори нової роботи протестували принципово інше застосування, пов’язане з захистом від укусів комара Aedes aegypti, відповідального за зараження людей по всьому світу.

У дослідженні описані випробування нового типу захисту від комарів на основі графену – модифікації вуглецю, що являє собою гексагональну решітку атомів вуглецю товщиною в один атом. Вчені показали, що плівки на основі цієї речовини можуть служити основою двох ступенів захисту від комарів: хімічного і механічного.

Спочатку дослідники працювали над одягом, який зможе захистити людину від токсичних хімікатів. Але виявилося, що тканина з графеном захищає ще й від комарів, оскільки комахи не можуть проколоти своїм хоботком навіть найтонший шар графенового одягу. Також з’ясувалося, що тканину працює бар’єром в обох напрямках: вона не пропускає хімічні сигнали, на основі яких комарі шукають жертву. Таким чином, комахи перестають «бачити» людину – під час експерименту комарі навіть не сідали на випробовуваних в одязі з графеном.

Однак пізніше у матеріалу знайшли недолік: виявилося, що він ефективний від комарів, тільки коли сухий. Навіть після невеликого дощу тканина втрачала захисні властивості, дозволяючи комахам кусати людей.

Щоб вирішити проблему вчені розробили тканину на основі іншої форми оксиду графену з пониженим вмістом кисню. Він виявився ефективним проти комарів у всіх випадках, але не пропускав повітря. Тепер вчені шукають спосіб зробити тканину одночасно зручною і такою, що захищає від комах як у сухому, так і мокрому станах.

У разі успіху розробка вчених з Університету Брауна може позитивно вплинути на глобальну охорону здоров’я. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, комарі щорічно призводять до «мільйонів смертей», адже виступають переносниками різних захворювань, зокрема, малярії, жовтої гарячки, лихоманку денге, деяких енцефалітів тощо.

Вчені також виявили орган в шкірі, через який люди можуть відчувати біль. До останнього часу експерти вважали, що нервові волокна в шкірі відповідають за розпізнавання неприємних стимулів на кшталт уколів або опіків. Однак команда дослідників із Каролінського інституту в Швеції виявила схожий на губку орган всередині шкіри, який складається з гліальних клітин. І цей орган ще навіть не отримав назву. Гліальні клітини оточені схожими на волоски структурами, і є думка, що вони дуже чутливі до зовнішніх стимулів. 

 

Добавить комментарий