У Жидачеві відзначили 150-річчя «Просвіти» ювілейною академією

Учора, 27 листопада, у залі Жидачівської районної бібліотеки відбулася ювілейна академія з нагоди відзначення 150-річчя створення українського товариства «Просвіта». Захід зібрав людей, хто відчуває поклик і професійний обов’язок утверджувати розвиток та український дух.

Про це повідомив власкор IA ZIK з посиланням на відділ інформаційної діяльності і комунікацій з громадськістю апарату РДА.

«Перші загальні збори товариства «Просвіта» відбулися 8 грудня 1868 року. Жидачівщина відіграла вагому роль у створенні цієї української просвітницької організації, адже першу в світі філію товариства «Просвіта» було засновано у 1875 році в с. Бортники Жидачівського району. У 1890 році філій «Просвіти» вже було 5 – у Тернополі, Коломиї, Станіславі, Золочеві; у 1900 р. – 23, у 1910 р. – 61, у 1930 р. – 87. «Просвіта» зароджувалася в Наддніпрянській Україні (1905-1922), на теренах українського розселення – на Кубані, в Зеленому Клину, Бразилії, на Балканах, в США, Канаді та в інших країнах світу. На 1928 рік почесними членами «Просвіти» було обрано 69 осіб. Серед них, поряд із Михайлом Грушевським, Іваном Франком, Миколою Лисенком, Юрієм Федьковичем, й уродженець Жидачівщини – Омелян Партицький. У наш час його іменем названо гімназію у м. Жидачів, – пригадав у своєму екскурсі в історію громадської організації Василь Благий – кандидат історичних наук, директор Жидачівської гімназії ім. О. Партицького, автор книги про «Просвіту».

«Саме з «Просвіти» вийшли люди, які принесли славу українській нації, люди, які творили Січове стрілецтво, ЗУНР, УНР, а відтак Організацію Українських Націоналістів. «Просвіта» була і залишається життєдайним джерелом сили і виживання України», – наголосив Василь Благий. За його словами, «Просвіта» на драматичному шляху свого розвитку стала засобом єднання України в єдиний незборимий організм.

Про Товариство «Просвіта» як прообраз української державності розповіла завідувачка методичним відділом Жидачівської ЦРБ Віра Майоха.

До обговорення долучилась активна громадська діячка, голова міського Союзу українок, авторка книги «Жидачів із далечі віків» Марія Турченяк, яка зазначила, що Історія «Просвіти» – це історія культурного злету і національного відродження українського народу, це історія боротьби за національне існування на рідній українській землі. «Просвіта» є матір’ю для всіх українських установ, а в першу чергу – читалень.

«Просвіта» активно діяла у селах району. Організовані просвітянські осередки є дуже актуальними і на сьогодні – йшлося в повідомленнях, які підготували бібліотекарі сіл Млиниська, Мельничі, Кологори,Старе Село. 

Учасники ювілейної академії звернулися із словами привітань до просвітян Жидачівщини, усіх, хто несе і втілює ідеї просвітництва сьогодні й побажали миру, сили, мужності, мудрості і просвітлення.

Добавить комментарий