Чи й справді українці такі нещасні?

Українці мають самі, як у 2014-15 роках, усупереч усьому, відчути власну силу та докласти власні мізки й руки до зміни країни на краще

Українці належать до найнещасніших націй світу. Це однозначно випливає з рейтингу, який міститься у доповіді Організації Об’єднаних Націй World Happiness Report 2019. У цьому рейтингу, який охоплює 156 держав і сформований за підсумками 2016-18 років (я спеціально беру узагальнені за кілька років дані, а не самі лише торішні показники), Україна розташувалася на 133-му місці – між Чадом та Ефіопією. Водночас Україна – найнещасніша у Європі. А найщасливішою країною земної кулі стала Фінляндія. До десятки найщасливіших країн світу також увійшли Данія, Норвегія, Ісландія, Нідерланди, Швейцарія, Швеція, Нова Зеландія, Канада й Австрія. Ізраїль на 13-му місці, США – на 19-му, Чехія – на 20-му, Польща – на 40-му, Росія – на 68-му, Сомалі – на 112-му, Ірак – на 126-му, Південний Судан – на 156-му.

Автори доповіді, вираховуючи рівні щастя, враховували шість чинників: ВВП на душу населення, тривалість життя, щедрість, соціальну підтримку, а також свободу і корупцію в плані їхнього впливу на прийняття важливих життєвих рішень. Кожен із цих показників оцінювали за десятибальною шкалою і по тому виводили середній для країни бал.

Чи можна вірити цьому рейтингу, складеному знаними західними експертами? Як на мене, лише частково. Бо ж, скажімо, в ньому Грузія й Україна фігурують як члени СНД. Добре, наша держава тільки торік вийшла на фінішну пряму виходу з цієї організації, але ж Грузія полишила СНД ще 2009 року! Чи, скажімо, яким чином були здобуті дані про Сомалі, якщо такої держави де-факто не існує (центральний уряд контролює лише меншу частину сомалійської території, інші частини – Сомаліленд, Пунтленд, Хіршабелле тощо – або проголосили ніким не визнану незалежність, або перебувають у руках радикальних ісламістів, які ведуть війну з усіма на світі «невірними» та «відступниками»)? Я вже мовчу про прибережні населені пункти, які нерідко контролюються сумнозвісними сомалійськими піратами (до речі, здобич останніх експерти включили до ВВП Сомалі)?

З іншого боку, певні тенденції та приблизні оцінки доповіді ООН World Happiness Report 2019, безумовно, варті уваги. А тому доцільно уважніше придивитися, яким же є підґрунтя характеристики України у доповіді як однієї з найнещасливіших країн світу та найнещаснішої у Європі, причому підґрунтя як об’єктивне, так і суб’єктивне.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *